Розташування

Ізраїль знаходиться на Близькому Сході. Його територія пролягає вздовж східного узбережжя Середземного моря і межує з Єгиптом, Сирією, Ліваном і Йорданією. Ізраїль лежить на перехресті трьох континентів: Європи, Азії та Африки.

Географія

Територія Ізраїлю вузька і витягнута в довжину – 470 км. з півночі на південь і 135 км із заходу на схід в самому широкому перерізі.

Незважаючи на свої незначні розміри, Ізраїль включає в себе топографічні риси цілого континенту – від лісистих пагорбів і родючих долин до степових рівнин і гористих пустель, від прибережної смуги до субтропічної Йорданської долини і Мертвого моря – найнижчої точки на Землі. Майже половину території країни займають пустелі і напівпустелі.

Клімат

Сонячний – так, одним словом, можна охарактеризувати клімат Ізраїлю, хоча в період з листопада по квітень у країні періодично йдуть сильні дощі. Щорічний обсяг опадів коливається від 50-70 см на півночі до менше 3 см на півдні. Регіональні кліматичні умови істотно різняться – для приморської рівнини характерні жарке, вологе літо і помірна сира зима; в пагорбах і нагір’ях літо буває сухим і теплим, а зима помірно холодною, з дощем і іноді легким снігом; в долині Йордану літо сухе і спекотне, а зима приємна, і, нарешті, на пустельному Півдні днем завжди жарко, а вночі настає похолодання.

Флора і фаунa

Багате розмаїття рослинного і тваринного світу Ізраїлю відображає як його географічне розташування, так і різноманітність його рельєфу і клімату. Тут мешкають більше 500 видів птахів, близько двохсот видів ссавців і плазунів і 2600 видів рослин, з них 160 зустрічаються тільки в Ізраїлі. За роки незалежності в Ізраїлі було створено більше 150 заповідників і 65 національних парків загальною площею майже 1,000 кв. км.

Водні ресурси

Гостра нестача води в регіоні спонукає Ізраїль до інтенсивних зусиль по максимальному використанню наявних та пошуку нових водних ресурсів. Уже в шістдесяті роки джерела прісної води Ізраїлю були об’єднані в національну мережу, головна артерія якої, Національний водовід, доставляє воду з півночі і центру країни на посушливий південь. При розвитку водних ресурсів особлива увага приділяється опріснення морської води, повторному використанню стічних вод і засіванню хмар.

Населення

Ізраїль – це країна іммігрантів. З 1948 року його населення зросло більш ніж в десять разів. Сьогодні понад 7,8 мільйона ізраїльтян представляють собою багату мозаіку, різноманітну за своїми етнічними коренями, способом життя, релігіями, традиціями і культурою. Євреї складають 75,4% населення Ізраїлю, араби – 20,5%.

Спосіб життя

Більше 90% жителів Ізраїлю проживають в одному з 200 міських центрів, багато з яких були засновані ще в стародавні часи. Біля 5% ізраїльтян є членами унікальних сільськогосподарських кооперативів – киббуців і мошавів.

 

Великі міста

Єрусалим, стародавня і сучасна столиця Ізраїлю (населення -788100), був центром національного та духовного життя єврейського народу з того моменту, як цар Давид зробив його столицею своєї держави більше трьох тисяч років тому. Сьогодні це динамічне місто, резиденція трьох гілок державної влади і самий населений урбаністичний центр країни.

Тель-Авів-Яффо (населення – 404 300) був заснований в 1909 році як перше єврейське місто сучасної епохи і перетворився на центр промислового, торгівельного, фінансового та культурного життя Ізраїлю.

Хaйфa (населення – 268 200), прибережне місто, добре відоме ще з античності. Це великий середземноморський порт і торгівельно-промисловий центр.

Беер Шева (населення – 195 400), була згадана в Біблії як кочовий табір патріархів єврейського народу, розвинулася за роки незалежності в найбільший центр Півдня Ізраїлю, забезпечуючи адміністративні, економічні, медичні, освітні та культурні потреби всього регіону.

Державне управління

Ізраїль – це парламентська демократія, що складається з законодавчої, виконавчої та судової влади. Глава держави – Президент, функції якого в основному формальні і церемоніальні, проте він символізує єдність і суверенітет нації. Кнесет, законодавчий орган країни, являє собою однопалатний парламент із 120 членів, що працює в рамках пленарних засідань та 15 постійних комісій. Члени Кнесету обираються кожні чотири роки на загальних національних виборах. Уряд (кабінет міністрів) відповідає за управління поточними зовнішніми і внутрішніми справами держави. Уряд на чолі з прем’єр-міністром несе колективну відповідальність перед Кнесетом.

Освіта та наука

Відвідування школи обов’язкове починаючи з п’яти років, і безкоштовне до 18-річного віку. Майже всі діти у віці трьох і чотирьох років відвідують заклади дошкільного виховання.

Ізраїльська система вищої освіти складається з університетів, що пропонують широкий круг предметів природничих та гуманітарних наук, що мають світову репутацію в наукових дослідженнях, коледжів, що дозволяють отримати академічну освіту, і професійних шкіл. Високий рівень НДДКР компенсує країні майже повну відсутність природних ресурсів.

Охорона здоров’я

Прийнятий у 1995 закон про національне медичне страхування забезпечує всім громадянам країни стандартний кошик медичних послуг, включаючи госпіталізацію. Безпосереднє медичне обслуговування населення здійснюють чотири лікарняні каси.

Середня тривалість життя в Ізраїлі оцінюється сьогодні в 83,4 роки для жінок і 79,7 років для чоловіків. Дитяча смертність становить 4,0 на тисячу новонароджених. По відношенню лікарів до чисельності населення і кількістю лікарів-спеціалістів Ізраїль успішно конкурує з найбільш розвиненими країнами світу.

Соціальне забезпечення

Ізраїльська система соціальних послуг спирається на законодавство, яке забезпечує захист прав трудящих і широке коло комунальних послуг, в тому числі турботу про людей похилого віку, допомога батькам-одинакам, програми для дітей та молоді, усиновлення, боротьбу з алкоголізмом і наркозалежністю.

Відомство Національного страхування забезпечує всім постійним жителям Ізраїлю (в тому числі і тим, хто не має громадянства) широкий спектр допомоги, в тому числі допомога по безробіттю, по старості, у зв’язку з втратою годувальника, допомоги на дітей, прожитковий мінімум і т.д.

Економіка

(За оцінкою Центрального статистичного бюро на 2011)
ВНП – $ 217 млрд  ($ 28.500 на душу населення)
Експорт товарів і послуг  –  $58,4 млрд
Імпорт товарів і послуг –  $59,2 млрд

Промисловість

Ізраїльська індустрія спеціалізується на продукції з високою доданою вартістю, в першу чергу за рахунок технічних інновацій. В основному це медична електроніка, сільськогосподарські технології, обладнання для телекомунікацій, комп’ютерне обладнання та програмне забезпечення, сонячна енергетика, харчова промисловість та продукти тонкої хімічної технології.

Сільське господарство

Успіхи ізраїльського сільського господарства стали результатом довгої боротьби з важкими природними умовами та застосування технологій максимального використання мізерних водних і земельних ресурсів. Сьогодні сільське господарство забезпечує 2.4% ВНП і 2% всього експорту. Ізраїль на 93% забезпечує себе продовольством, імпортуючи зерно, олійні культури, м’ясо, каву, какао і цукор.

Зовнішня торгівля

Ізраїль підтримує торговельні зв’язки з державами на всіх шести континентах. Близько 48% імпорту і 32% всього експорту припадає на частку країн Євросоюзу, з якими Ізраїль пов’язаний з 1975 року угодою про свободу торгівлі. Така ж угода була підписана в 1985 зі Сполученими Штатами Америки, на частку яких сьогодні припадає 12% ізраїльського імпорту і 35% його експорту.

Культура

Тисячолітня історія, збирання воєдино євреїв з понад 70 країн, різноманітність етнічних груп, що живуть пліч-о-пліч, а також потік інформації з-за кордону каналами супутникового і кабельного телебачення внесли свій вклад в розвиток ізраїльської культури, що поєднує елементи космополітизму з яскраво вираженим самобутнім характером. Мистецтво Ізраїлю так само різноманітно, як і його народ – література, театр, естрада, радіо і телебачення, музеї і виставки відповідають всім смакам та інтересам.

Хоча державними мовами країни є тільки іврит і арабська, Ізраїль – це одна з найбільш багатомовних країн у світі. Іврит, мова Біблії, століттями зберігалася лише в єврейській літературі і богослужінні, була відроджена сто років тому, знову ставши супутником і виразником оновленого життя єврейського народу на його вічній землі.

Отримати консультацію

Якщо у Вас виникли питання стосовно наших вакансій, запитайте фахівця:

×